Jakmile člověk onemocní, není to zrovna dobrá zpráva. Většinou se naštěstí jedná o naprosté banality typu rýma nebo lehký kašel, které je možné zlikvidovat během jednoho týdne. Stačí zvýšit přísun tekutin, pořádně se obléct a zachumlat se do peřin. K tomu si naordinovat častý spánek a odpočinek obecně a za chvíli je po problémech. Ne vždy má však nemoc tak jednoduchý průběh. Pokud se dostaví intenzivnější bolesti, není dobré se jich snažit zbavit domácí léčbou, ale raději navštívit rodinného lékaře. Ten dle výsledků vyšetření zahájí léčbu.
Obecně platí, že čím dříve se začne nemoc léčit, tím dříve nás také opustí. Je proto lepší dlouho na nic nečekat a za lékařem se vydat už ve chvíli, kdy se nám příznaky nemoci zdají buďto příliš silné, nebo atypické. Čím déle se čeká, tím déle se i trpí. V případě závažnějších onemocnění může být vyčkávání často i fatální.
Onemocnění duše
Běžné však nejsou pouze nemoci, které se projevují hlavně fyzickou cestou, ale čím dál tím častěji se lidé chodí svěřovat do ordinací praktických lékařů i s duševními problémy. Ty mohou mít celu řadu příznaků podle typu onemocnění. Nejčastěji současného člověk sužují různé druhy úzkostí a depresí. Zvláště druhé jmenované onemocnění může začít zprvu nenápadně, ale během týdnů až měsíců se může změnit v naprostou bestii, která nám doslova nedovolí ani vstát z postele. Pokud se deprese neléčí, hrozí v nehorším případě nemocnému i smrt. Díky sebevraždám má toto onemocnění na svědomí během roku více obětí než například autonehody na silnicích. A vzhledem k tomu, jak Češi jezdí, to není malé číslo. Proto už při prvních mírnějších známkách deprese je dobré vyhledat, když ne rovnou psychiatra, tak alespoň praktického lékaře, který buďto pacienta odkáže na psychiatrii, nebo se o léčbu pokusí sám. U mírnějších forem deprese je to poměrně běžné .