On-line svět je rozporuplné místo. Na jedné straně bez něj nemůžeme existovat, na druhé straně je nebezpečným prostředím, a to pro dospělé a hlavně pro děti. Jak se leckdy říká, naše děti se se schopností používání moderních technologií už rodí a pro jejich budoucí uplatnění je ovládání počítače nezbytné. Je však nutné být obezřetní a nezavírat oči před možnými riziky, jaká na nás všechny v on-line světě číhají .
VYČERPÁNÍ Z POČÍTAČE
Únava z používání počítače není nic nového. Když každý den strávíme za monitorem spoustu hodin, může nás potkat nespavost, pocit úzkosti a můžeme být nadměrně podráždění. Nelze se vůbec divit, protože práce s počítačem vyžaduje zvýšené nároky na celou naši nervovou soustavu, oči, klouby na rukou a krční páteř. Jenže zejména s komentováním a lajkováním na sociálních sítí zároveň proudí do našeho těla dopamin, hormon štěstí a vytváří závislost na způsobu trávení našeho volného času. Když dáváme přednost zírání na obrazovku počítače, reálný život pak určitým způsobem zanedbáváme, což se musí projevit na naší celkové psychice.
POZOR NA NOVOU PORUCHU
Internet a sociální sítě přináší hlavně pro děti nebezpečí, která si snad ani neuvědomujeme nebo si je nepřipouštíme. Dokonce se objevilo něco jako facebooková deprese. Někdy totiž máme dojem, že právě zde jsou všichni tak spokojení. Jen se chlubí různými zážitky, což my třeba zrovna teď nemůžeme, a tak to v nás vyvolává vlnu nespokojenosti.
Dětem zvlášť hrozí, že se na kamarádech, které si na sociálních sítích tak lehce našly, stanou závislé a začnou se jim svěřovat. Uvědomí si však zároveň nejistotu těchto vztahů, což může u nich vyvolat úzkost až depresi. Není to žádné strašení, ale bohužel skutečnost, že i na děti číhá ve virtuálním světě setkání s agresí i šikanou.