Kde nejvíce svítíme
Zajímavé je zjištění, kde se nejvíce v domácnostech svítí. Například v severských zemích je to především ložnice, koupelna, předsíň a kuchyně. Je zde méně slunečního svitu a nejčastěji se rozsvěcí v průběhu roku při oblékání, přípravě snídaně a večeře a při obouvání. V Česku jednoznačně vítězí kuchyně a obývací pokoj a např. v Itálii je to hlavně ložnice ve večerních hodinách. V naší zemi se tedy vyplatí nasadit úsporné světelné zdroje podél kuchyňské linky (LED diodové pásky a žárovky), u jídelního stolu a v obývacím pokoji jako intimní osvětlení rozmístěné v různých částech místnosti.
Jaká je informovanost veřejnosti
Před několika lety proběhl statistický průzkum, který oslovil přibližně osm stovek respondentů. Cílem bylo zjistit, jakou mají lidé v Česku povědomost o těchto typech světel, a úspoře, kterou představují. Na pultech obchodů se již nesetkáte s klasickou žárovkou se žhavicím vláknem, ale mnohé z nich jsou stále v některých domácnostech v provozu, zvláště v méně frekventovaných místech.
Většina respondentů (více než 90 procent) odpověděla, že jsou dobře informováni, přesto jsou mnozí lidé odrazováni pořizovacími náklady. To je však velice relativní záležitost, neboť se celkové náklady musí v průběhu roku skloubit se spotřebou elektřiny. Ta je u klasických žárovek několikanásobná a vzhledem k enormní životnosti LED svítidel je tento faktor naprosto zásadní.
Za deset LED žárovek E27 zaplatíte přibližně 700 – 1000 korun, ale za rok ušetříte na elektrické energii více než 3000 korun. Životnost těchto zdrojů se však nepočítá na měsíce, nýbrž na roky, dnes se běžně prodávají žárovky, které spolehlivě pracují i déle než deset let.
V roce 2016 z dotazníku vyplynulo, že zhruba deset procent domácností stále používá wolframové žárovky jako hlavní zdroj světla. Tento trend je však klesající a lidé při současných cenách elektřiny sledují i ekonomické ukazatele a snaží se ušetřit právě na její spotřebě.