Vodáci dobře ví, že se každý rok symbolicky odemykají a zamykají říční toky, je to tradice, přetrvávající pár desítek let a tyto akce bývají spojené s recesí. Vodáci se oblékají do různých převleků, někdy k plavbě využívají nostalgická či netradiční plavidla a je to zajímavá podívaná i pro okolní pozorovatele.
Kupříkladu v roce 2022 připadá na odemykání Vltavy šestnáctý duben, pluje se z Českého Krumlova, resp. z jeho předměstí v Domoradicích na Zlatou Korunu. Tento úsek se volí záměrně proto, že je tu přehledné říční koryto a úsek není přehrazen žádným jezem, tím pádem plavba probíhá plynule a poměrně svižně. V polovině dubna také není žádné extra teplo a voda je stále ještě pořádně studená, a i když se mohou vodáci navléknout do neoprenů, není to jako v létě, za tropických třicítek.
Pokud je pro vás tento termín příliš brzy a přece jen máte raději teplejší počasí, můžete se po Vltavě pustit sami v jiném čase, a to i mimo hlavní vodácký proud, který tu probíhá v červenci a v srpnu. Výhodné je to zejména v polovině června, tehdy jsou tu poloprázdné kempy, a podobné je to i poslední týden v srpnu a první týden v září – tehdy je stále poměrně velké teplo, i když bývají již docela chladné noci.
Máte-li tedy namířeno na Vltavu třeba v červnu, za slunečného počasí, ideální je začít ve Vyšším Brodě a naplánovat první den plavby do Rožmberku nad Vltavou. Další dny pak rozdělíte mezi kempy v Novém Spolí, ve Zlaté Koruně a na Dívčím Kameni a podle času a okolností lze doplout až do Českých Budějovic. Horní tok Vltavy je nesmírně vodácky atraktivní pro strmé zalesněné břehy, svižně proudící tok s obtížností WW I a dostatek kempů se sprchami a toaletami a pochopitelně i s občerstvením a nákupními možnostmi. Pokud byste však Vltavu chtěli splouvat v hlavní sezóně, počítejte s kempy mnohdy přecpanými a s frontami na sjíždění jezů.