Post Jobs

Pěstování zeleniny na balkoně

Pěstování zeleniny na balkoně není nijak omezeno. Potřebujete jen dostatek místa, truhlíky a důležitý je také dostatek světla. Je tedy důležité, na kterou světovou stranu je balkon orientovaný. Ideální je orientace na sever nebo na východ. Pokud je váš balkon orientovaný na jih a na západ a v létě sem tedy celé odpoledne praží slunce, není takový balkon příliš ideální. Balkony orientované na západ a na jih jsou vhodné spíše pro pěstování suchomilných rostlin, jako jsou kaktusy.

rajčata

Co se týká truhlíku, tak zde je doporučováno, aby truhlík byl dostatečně velký. Ideálně tak, aby se do něj veško asi 70 litrů zeminy. Je to proto, že rostliny potřebují dostatek místa pro své kořeny. Substrát v truhlících by měl být kvalitní a měl by být schopen udržet dostatečně velké množství vody. Důležité je také nezapomenout na hnojení substrátu.

Na balkoně si můžete vypěstovat nepřeberné množství druhů zeleniny. Nejčastěji se zde pěstují rajčata, papriky, lilky nebo zelené fazolky. Na jaře lze pěstovat také ředkvičky, salát nebo kedluben.

Zeleninu pak můžete v truhlících kombinovat. Co ale nelze kombinovat s jinými druhy zeleniny, jsou rajčata. Rajčata by se měla pěstovat zvlášť, protože jsou pro ostatní rostliny příliš agresivní. U rajčat je také nutné myslet na oporu. Nejčastější a nejvhodnější oporou pro rajčata je pevná bambusová tyčka.
Balkony jsou kromě zeleniny vhodné také k pěstování ovoce. Nejčastěji jahod. Dále se na balkonech pěstují samozřejmě bylinky všeho druhu.

zahrádka

U balkonového pěstování nesmíme zapomínat na správné a pravidelné zalévání. Na balkon totiž často neprší a zelenina tak nemá přirozenou závlahu ani v době dešťů, jako tomu je na zahrádce. Důležité je používat k zalévání vodu odstátou a nikdy vodu právě napuštěnou. Je to kvůli tomu, že voda obsahuje chlor, a právě odstání umožní, aby se chlor z vody alespoň částečně dostal. Také nezaléváme příliš studenou vodou, aby rostliny neutrpěly šok.